Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje

Wandalizm w Dukli

8 zniszczonych grabów na bulwarze nad Jasiołką w Dukli

Z 20 nasadzonych grabów pospolitych w jednym szpalerze na bulwarze nad Jasiołką w Dukli, wandale zniszczyli 8 pięknie przyjętych drzewek, ucinając je na 1/3 wysokości. Zastanawiające jest czym kieruje się osoba, czy osoby które dopuszczają się takiego czynu.

W Dukli często spotykamy się z aktami wandalizmu, można je wymieniać i wymieniać: zamalowywanie turystycznych tablic informacyjnych, zginanie słupków znaków drogowych, malowanie sprayem odnowionych elewacji budynków, łamanie drzewek itd.

Wandalizm, jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN z 2002 roku, to bezmyślne, ale zawzięte niszczenie czegoś, barbarzyństwo. Początkowo wandalizm oznaczał rozmyślne niszczenie wartości kulturalnych. Nazwa pochodzi od Wandali, ludu germańskiego, który w 455 roku zdobył Rzym niszcząc wiele dzieł sztuki.

Szkoda, że niektórzy nie myślą tylko niszczą. Dlaczego? Koszt zakupu jednego zniszczonego grabu pospolitego to 130 zł za sadzonkę wysokości 150-180 cm. Niestety każda złotówka wydana na naprawę zniszczeń nie może być wydana na nowe działania.

WALCZMY Z WANDALIZMEM!!!

Krystyna Boczar-Różewicz

Późną jesienią 2023 roku PGNiG, w ramach nasadzeń zastępczych w Dukli tj. za wycięcie drzew przy budowie odwiertu „Draganowa”, wykonało nasadzenia 147 drzew według wskazań gminy Dukla. Na bulwarze nad Jasiołką nasadzono 20 sztuk grabu pospolitego (Franse fontaine) w jednym szpalerze, by oddzielić bulwar od pobliskich domów. Na cmentarzu komunalnym w Dukli nasadzono 30 grabów pospolitych i 30 brzóz pożytecznych (Doorenbos), przemiennie w dwóch szpalerach tworzących alejkę. Na działkach zlokalizowanych powyżej cmentarzy wojennych – 20 dębów szypułkowych oraz 7 lip drobnolistnych.

Dbajmy o te drzewa, one upiększają nasze miasto!!!

2024-04-26

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.